MÁJ 2012

 

SPOZNALI SME

 

  KYSUCE

 

 

21 dospelých turistov a 9 detí sa prihlásilo na prvú májovú akciu oddielu, ktorú sme naplánovali a schválili na výročnej schôdzi a nazvali SPOZNAJME KYSUCE. Takmer nikto z členov nášho oddielu nemal ešte možnosť navštíviť tento magický kút Slovenska a preto aj veľký záujem o jeho návštevu neprekvapil. Cieľom a zámerom akcie bolo navštíviť a spoznať čo najviac zaujímavých lokalít, čo sa aj podarilo. Tí, čo chceli a mohli, absolvovali s vedúcim akcie Mirom Bysterským všetky naplánované trasy a navštívili všetky naplánované miesta.

1. deň: 5. máj 2012 – sobota

Odchod autami z Tisovca pár minút po ôsmej ráno. Smer: Stará Bystrica, hotel Bystričan.

Miesto zvolené preto, lebo táto obec je v strede územia, ktoré máme v pláne spoznať.

Po ubytovaní odchádzame do Vychylovky. Najskôr nasadáme do vyhliadkového vagóna HLÚŽ.

Historická lesná úvraťová železnica spolu s oravskou časťou železnice tvorí bývalú kysuckooravskú lesnú železnicu. Takmer 11 km dlhý úsek železnice je dnes národnou kultúrnou pamiatkou Slovenskej republiky. Veľmi cennou je časť úvraťového systému so stúpaním na krátkom úseku, pričom tento systém je jeden z dvoch jediných zachovaných v celej Európe.

Železnica je slovenskou raritou. V súčasnosti sa lesná úvraťová železnica nachádza v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke Novej Bystrici ako jedna z hlavných turistických atrakcií východných Kysúc.

A práve prehliadka Múzea kysuckej dediny s odborným výkladom nasledovala po jazde na tomto historickom a technickom unikáte. Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke je významným zachovávateľom typických kopaničiarskych obydlí na Kysuciach. Drevenice a ostatné objekty skanzenu ponúkajú jedinečný pohľad do minulosti. Všetky budovy, ktoré sú v skanzene umiestnené totiž majú dobové zariadenie a prezentujú spôsob života a jeho jednoduchosť. Ponúkajú pohľad na to, ako kedysi ľudia žili. Nachádzajú sa tu pôvodné koberce, či ručne vyrezávaný a cenný nábytok. Obyvateľov predstavujú figuríny odeté v dobových krojoch.

Po návrate do miesta nášho prechodného bydliska sa ešte pár z nás vybralo na malú turistickú vychádzku. Cieľom bola Rozhľadňa na Bobovci, ktorú slávnostne otvorili 27. augusta 2011. Vybudovaná je z tradičných materiálov kameň a drevo a stojí na neďalekom kopci v nadmorskej výške 723 m na hranici katastrov obcí Stará Bystrica a Radôstka. Postavená bola z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovenská republika 2007–2013. Po mierne náročnom výstupe dobre padlo oddýchnuť si na tomto zaujímavom, 16 metrov vysokom objekte a pokochať sa výhľadmi do blízkeho i ďalekého okolia. Z rozhľadne je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či na Lysú Horu v Českej republike.

Cestou na rozhľadňu sme ešte stihli obdivovať nádherné nové námestia a takmer všetky vynovené verejné budovy v obci, ale aj slovenskú raritu, ktorá preslávila Starú Bystricu - Slovenský orloj. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Súčasťou a zaujímavosťou stavby je šesť bronzových plastík, ktoré sú umiestnené vo výklenkoch orloja. Z najstaršieho obdobia je to knieža Pribina a kráľ Svätopluk, z 19. storočia sú to kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr a 20. storočie zastupujú Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Srdcom orloja je ciferník tzv. astroláb s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku. Bez astrolábu nemôže byť orloj orlojom. Astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, takže nejde o kópiu iného orloja. Vo vežičke orloja sú dva zvony, z ktorých jeden odbíja čas a druhý vytvára každú hodinu zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.
Po bohatom programe prvého dňa (7 km) nasleduje večer už len spoločné stretnutie a posedenie na priestrannej chodbe útulného hotela a spánok. Ráno nás niektorých totiž čaká prvá túra.

2. deň: 6. máj 2012 - nedeľa

Trasa : Dedovka (603 m)– Zadedová - Príslopsedlo pod Hladkou - Oščadnica (Lalíkovci) - Magura – Kykula (1087 m) - Veľký Príslop - Úplaz - Veľká Rača (1236 m) - Skalné diery - Hladká - Dedovka.
Parametre trasy : Dĺžka 20 km, prevýšenie cca 1250 m, stredne náročná túra.
Lokalita : Kysucké Beskydy.
Popis: Z Veľkej Rače, ktorá sa nachádza v CHKO Kysuce, je pekný kruhový výhľad. Veľká Rača je známa i ako špičkové lyžiarske stredisko. Nachádza sa tu najdlhšia slovenská zjazdovka a tretia najdlhšia bobová dráha v Európe.

Presun zo Starej Bystrice do Dedovky autami. Tu sa naša 30 členná zostava rozdelila na dve skupiny. Tá početnejšia sa nechala vyviezť lanovkou do známeho rekreačného a lyžiarskeho strediska pod Veľkou Račou, kde strávila takmer celý deň a popoludní tou istou trasou, popod lanovkou, ale už po svojich, zostúpila späť.

Druhá skupina nastúpila na vopred naplánovanú trasu. Z Dedovky najskôr po žltej značke cez Zadedovú na Príslop. Po necelej hodine stúpania bolo treba zelenou značkou prejsť na sedlo pod Hladkou a odtiaľ zostúpiť po modrej do časti Oščadnice zvanej Lalíkovci. Tu nastal však menší problém, pretože žltú značku, na ktorú sme sa v tejto osade mali napojiť, nie a nie nájsť. Tabuľky na smerovníku dolámané a začiatok žltého značenia nikde. Museli sme sa spoľahnúť na svoje vlastné orientačné schopnosti a vydať sa predpokladaným smerom s vierou, že snáď na značku časom narazíme. Po úpornom, takmer hodinovom hľadaní tej správnej cesty v strmom svahu vyťaženého bývalého lesa, sa nám na nasledujúcom trávnatom a ešte zalesnenom svahu kopca podarilo konečne natrafiť na prvú žltú značku. Skonštatovali sme, že značenie na tejto trase je nielen odfláknuté, ale už mnoho rokov neudržiavané. Svedčia o tom vyblednuté a teda veľmi slabo viditeľné značky. Ale sme natešení, (ako málo niekedy stačí k radosti) že máme značku a tak nám nič nebráni pokračovať podľa plánu. Najprv stúpame na vrch Kykula. Na ňom začína náš prvý hrebeňový prechod časťou Kysuckých Beskýd. Vládne nám nádherné slnečné počasie. Po zdolaní tisícmetrovej Kykule vlnitým terénom pokračujeme k cieľu dnešnej túry, na najvyšší vrch pohoria. Po strmom výstupe na Veľkú Raču prvé kroky viedli na 5-metrovú drevenú vyhliadkovú vežu, z ktorej je nádherný kruhový rozhľad do mora slovenských a poľských vrchov a dolín. V diaľke sa dala najlepšie rozoznať Malá Fatra, ale aj Západné i Nízke Tatry, Chočské vrchy s ich dominantou, Veľkým Chočom, Martinské hole. Za stáleho slnečného počasia sme okolo Skalných dier došli k veľkému zimnému rekreačnému stredisku Dedovka s väčším množstvom lanoviek a vlekov. Na Veľkej Rači sa totiž nachádza najdlhšia zjazdovka na Slovensku so šesťsedadlovou lanovkou, ale aj tretia najdlhšia kovová bobová dráha v Európe. Niektorí z nás neodolali a divokú jazdu na nej si aj vyskúšali. Všimli sme si i cvičnú lezeckú stenu, požičovňu kolobežiek Monster, horských bicyklov, trampolínu, U-rampu, lanový park, zjazd na vysutom lane(Karolšus), aquazorbing, lukostreľbu, vzduchovky a ďalšie atrakcie. Vzhľadom k pokročilej hodine a pravdu povediac aj našej miernej únave sme na zdolanie posledných pár metrov z rekreačného strediska zvolili presun lanovkou. Tá nás dopravila tam, kde sme túru začínali, do Dedovky. Vydarený deň sme zakončili opäťspoločným posedením v priateľskom duchu. Ráno máme na pláne o niečo dlhšiu trasu.

3. deň: 7. máj 2012 – pondelok

Trasa: Vychylovka, Šudovci (597 m) – Sedlo Príslop – Rycierova hora (1225,5 m) – Przelec Przegibek(sedlo Priehybok) – Kikula (1105 m) – Bugaj – Sedlo pod Orlom (1080 m) – Kýčera – Sedlo pod Senkovom – Predný vrch (661 m) – Stará Bystrica (484 m)

Parametre trasy : Dĺžka 25 km, prevýšenie cca 1370 m, stredne náročná túra.
Lokalita : Kysucké Beskydy.
Naša trasa začala pred pol desiatou v časti Vychylovka zvanej Šudovci, odkiaľ sme sa po viac ako polhodine dostali zelenou turistickou značkou na sedlo Príslop. Sedlo tvorí hranicu medzi Oravskými a Kysuckými Beskydami. Ďalej už pokračujeme, podobne ako včera, hrebeňom Kysuckých Beskýd. Celý hrebeň tvorí hranicu s Poľskom. Tentoraz sme zvolili inú časť hrebeňa a smerom k Veľkej Rači postupujeme z opačnej strany ako včera. Ale aj počasie je opačné ako včera. Po nočnom výdatnom daždi zostalo mokro a hmly. Je nám jasné, aj podľa predpovedí, že z výhľadov dnes nebude nič. Aj napriek tomu sme naplánovanú trasu nezavrhli a vybrali sa spoznávať ďalšie dosiaľ nepreskúmané miesta Kysúc. Teší nás aspoň to, že neprší. Zo sedla Príslop začína strmší výstup na známu, vyše 1200 metrov vysokú, Rycierovu horu. Za pekného počasia by sa nám boli odkyrili výhľady na Oravské Beskydy, či Babiu horu. Žiaľ, musíme sa zmieriť s tým, že vidíme aspoň na seba. Dobrá nálada nás však neopúšťa ani napriek minimálnej viditeľnosti a tak nám dlhý pochod hraničným hrebeňom rýchlo ubieha. Míňame sedlo Priehybok, rázcestie pod Kikulou, Javorinu, pokračujeme cez krajinársky veľmi hodnotnú lúku Hala Srubina a traverzujeme masív Bugaja. Po šiestich hodinách chôdze prichádzame konečne do sedla pod Orlom. Tu opúšťame červeno značkovanú hrebeňovku a čaká nás ešte dve a pol hodinový zostup zelenou značkou cez Kýčeru, sedlo pod Senkovom až do Starej Bystrice. O 18.-tej hodine sme „doma“. Nezmokli sme už sme tu. Unavení, spotení, ale spokojní sami so sebou a ďalším príjemne prežitým dňom v prírode Kysúc. Stretávame sa s ďalšími členmi, ktorí si na dnes zvolili voľnejší program dňa priamo v Starej Bystrici a podľa svojich predstáv. Prehliadkou obce, ale aj výstupom na rozhľadňu na Bobovci.

4. deň: 8. máj 2012 - utorok

Naše štvordňové spoznávanie Kysúc končí. Rozchádzame sa postupne. Z ôsmich áut a tridsiatich účastníkov zostávame v troch autách tí trinásti, ktorí chcú využiť pekný slnečný deň a vidieť ešte niečo. Už večer sme sa zhodli, že si pozrieme Šútovský vodopád. Cestou zastavujeme v obci Šútovo a vyrážame k jednému z najkrajších vodopádov Slovenska. Po ôsmich kilometroch a dve a pol hodinách sme späť na parkovisku a spokojne konštatujeme, že táto zastávka a návšteva tohto miesta stála za to.

Každý, kto absolvoval všetky naplánované trasy a návštevy turisticky zaujímavých miest, prešiel počas štyroch dní 63 kilometrov.

D.Kojnok

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------