PÍŠU O NÁS

https://www.rimava.sk/spravy-z-regionu/na-hradovej-sa-stretli-turisti-vsetkych-klubov-z-okresu-rimavska-sobota/

Na Hradovej sa stretli turisti všetkých klubov z okresu Rimavská Sobota

25. apríla 2017

Na Hradovej pri Tisovci sa stretli turisti z troch klubov Rimavskosobotského okresu. Podľa plánovaných kalendárov jednotlivých oddielov ide o jednu z mála spoločných akcií. Ako pre Rimava.sk uviedol Dušan Kojnok, predseda KST KOS Rimavská dolina Tisovec, išlo o ich tradičnú oddielovú akciu, 34. výstup, ktorej sa zúčastnilo 14 členov klubu. Takmer dvadsať ďalších sa zúčastnilo z Hnúšte, Rimavskej Soboty. Výstupu na majestátnu Hradovú sa zúčastnili aj turisti z okolia Lučenca či Banskej Bystrice, ktorí prišli autobusom. „Počasie akcii opäť prialo a po predpovediach, nie príliš nakloneným turistike, nás napokon príjemne prekvapilo. Všetci účastníci akciu zvládli bez ujmy na zdraví a v príjemnej atmosfére,“ povedal Kojnok. Záverečný zostup spod Okrúhlej skaly si podľa Kojnoka zvolil každý podľa svojej vôle a tak okrem tradičnej okružnej žltej značky ponad Kordove lúčky, kam smerovala väčšina turistov, zišli niektorí aj na opačnú stranu nad Rejkovo a cez Krivú do mesta. „Kolegovia z Hnúšte sa vydali spod Hradovej dokonca až na Ráztočné,“ spomenul Kojnok a dodal, že Hradová je naozaj ich najväčší magnet pre turistov a sú na ňu právom aj hrdí.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.teraz.sk/regiony/tisovec-stavica-turisti-sklad/198984-clanok.html

https://www.24hod.sk/chatrajuca-budova-byvaleho-skladu-v-tisovci-bude-sluzit-turistom-cl439695.html

https://www.news.sk/rss/clanok/2016/05/1240258/chatrajuca-budova-byvaleho-skladu-v-tisovci-bude-sluzit-turistom/

https://www.monitorujem.sk/z-domova/1736984/chatrajuca-budova-byvaleho-skladu-v-tisovci-bude-sluzit-turistom

https://www.echoviny.sk/spravy/tisovec-chatrajuca-budova-bude-sluzit-turistom/

Chátrajúca budova bývalého skladu v Tisovci bude slúžiť turistom

Tisovec 28. mája (TASR) – Obnovenie chátrajúcej budovy skladu v prírodnom areáli Šťavica pri Tisovci na severe Rimavskosobotského okresu je zámerom tamojšieho Turistického oddielu (TO) KOS Rimavská dolina, ktorý objekt a pozemok pod ním odkúpil od mesta. Ako TASR informoval jeho predseda Dušan Kojnok, v závislosti od dostupných finančných prostriedkov plánujú sklad v nasledujúcich rokoch postupne zrekonštruovať a využívať pre potreby ich turistického oddielu.
„Opravou tohto objektu, ktorý je v súčasnosti vo veľmi zlom stave, chceme pomôcť mestu pri zveľaďovaní Šťavice. Zatiaľ sme zorganizovali prvú brigádu, v rámci ktorej sme odstránili nepotrebnú zeminu z okolia budovy a k múrom zakopali izolačnú fóliu, keďže boli celé zvlhnuté. Následne sa chceme pustiť do ďalších prác,“ priblížil predseda TO KOS Dušan Kojnok.
Nakoľko zatiaľ podľa jeho slov nenašli vhodný grantový program, v rámci ktorého by sa mohli uchádzať o podporu, rozhodli sa použiť vlastné financie. „Podobne ako športovým klubom, aj nám každoročne istou sumou prispieva mesto. Použijeme tiež peniaze, ktoré sme v minulých rokoch získali darovaním dvoch percent dane. Privítali by sme však aj finančnú pomoc od sponzorov, pretože sa obávame, že ani všetky naše financie nebudú na celú rekonštrukciu postačovať,“ vyjadril sa predseda.
Dodal, že objekt si bude vyžadovať množstvo zásahov a vybudovanie úplne nového stropu, obvodového venca aj strechy, keďže súčasná je v takom zlom stave, že sa nedá zachrániť. „Potrebujeme tiež osadiť nové dvere i okná s mrežami. Okrem toho plánujeme postaviť aj podkrovie s prístupovým schodiskom a dostavať komín, aby sa v budove v prípade potreby dalo zakúriť,“ načrtol Kojnok s tým, že z pôvodnej stavby zostanú prakticky len múry. „Všetky práce však budeme robiť svojpomocne, platiť budeme iba za materiál,“ dodal.
Budova bude využívaná predovšetkým členmi TO KOS, podľa Kojnoka však v nej v prípade konania turistických alebo spoločenských akcií v meste bude možnosť núdzového prespania a po predchádzajúcej dohode ju sprístupnia aj iným záujemcom. „Ak by napríklad chcel niekto cez víkend zorganizovať opekačku v novom altánku, ktorý bol na Štavici postavený, našu budovu mu môžeme poskytnúť a umožníme mu tam aj prespať,“ avizoval.
Areál Štavica sa nachádza pri prameni prírodnej minerálnej vody, podľa ktorej dostal aj názov. V minulosti bol hojne využívaný obyvateľmi Tisovca na spoločenské a kultúrne a oddychové účely. Stál tu okrem iného bufet a drevená tančiareň, ktorá však v roku 1998 vyhorela. V areáli sa nachádza tiež prírodný amfiteáter, ktorý ale potrebuje rekonštrukciu.
Mesto sa tento priestor v súčasnosti snaží revitalizovať prvkami drobnej architektúry a okrem už stojaceho altánku by tam podľa slov prednostu Mestského úradu Tisovec Tibora Tokára mali v budúcnosti pribudnúť aj lavičky, chodníky a nové odpadkové koše. Jednou zo stavieb, s ktorou sa uvažuje v projektovej dokumentácii Šťavice, je aj tančiareň, keďže podobný objekt tam už v minulosti stál. „Nová tančiareň by však mala mať menšie rozmery,“ dodal prednosta.