SEPTEMBER 2012

  • 1. september Hneď prvý deň septembra sme využili a sviatok prijatia ústavy SR oslávili symbolicky, na jednom zo symbolov Slovenska, na Kriváni.

24 členov a 10 turistov neregistrovaných v našom oddieli bola zostava autobusu, ktorý vysadil 28 turistov na Troch studničkách. Až 26 nás vystúpilo na majestátny slovenský zakrivený vrchol. Ostatní ôsmi si urobili individuálny program a trasu zodpovedajúcu ich silám a zdatnosti. Či už z Troch studničiek časťou magistrály až na Štrbské pleso, alebo druhá, 6-členná partia Mlynickou dolinou k vodopádu Skok.V každom prípade boli všetci spokojní. Až na silnejší vietor na vrchole Kriváňa, bolo všetko tak, ako má byť. Aj výhľady boli na slušnej úrovni, aj nálada skvelá, aj sily stačili.

- Komu nestačil Kriváň, vymyslel si niečo náročnejšie. Tak sa totiž stalo, že 6 zdatnejších členov oddielu sa ocitlo o pár dní po výstupe na Kriváň aj na ďalšom vrchole Tatier. A nebol to hocijaký vrchol, ale sám najväčší, najvyšší a najveľkolepejší vrch celej našej republiky. Áno, na Gerlach sa im zachcelo. Ale veď aj bolo načase. Po toľkých rokoch v horách, po toľkých nachodených kilometroch nielen po Slovensku, po toľkých výstupoch, bolo načim zdolať aj vrchol slovenských vrcholov. No a stalo sa tak práve 6. septembra, vo štvrtok. Na tento deň bol dohodnutý termín a horskí vodcovia, pretože bez nich sa na Gerlach nesmie a neodporúča. Všetci šiesti zdolali náročný výstup na Gerlachovský štít bez problémov, aj keď bez ideálneho počasia, ale zato šťastní a spokojní sami so sebou.

- Podali sme ďalší projekt a boli sme opäť úspešní. Projekt „Spoznajte prameň Rimavy“bol zastrešený mestom Tisovec realizovaný členmi KST TO KOS Rimavská dolina a finančne podporený Partnerstvom Muránska planina – Čierny Hron z Grantového programu „Naštartujme s Partnerstvom Muránska planina – Čierny Hron“. Je v podstate pokračovaním projektu „Sedí hoľa na prameni“, ktorý bol podporený v rámci mikrograntového programu Šanca v našom mikroregióne 2009 a projektu „Informačné panely prameňa Rimavy“, podporeného v rámci grantového programu Naštartujme s Verejno- Súkromným partnerstvom Muránska planina. Zámerom tohtoročného projektu bolo oboznámiť turistov a návštevníkov aj v ďalších dvoch frekventovaných turistických lokalitách s prameňom Rimavy. Cieľom bolo a zostáva ešte viac spropagovať toto sprístupnené a vybudované oddychové miesto pri prameni. Stalo sa tak práve osadením ďalších dvoch nových informačných panelov so základnými údajmi o trasách a prístupnosti k prameňu. Pribudli tak na známej križovatke turistických trás pod Fabovou hoľou, na sedle Burda a pri salaši Zbojská. Informačný panel na sedle Burda bol nainštalovaný na už existujúci drevený stojan patriaci Národnému parku Muránska planina. A stalo sa tak v piatok, 21. septembra v predvečer konania Clementisovej cesty. Okrem pripevnenia panelu na voľnú drevenú konštrukciu na sedle Burda sme namontovali pri prameni Rimavy ošetrené drevené smerovky od smeru zo sedla Burda a tabuľku s názvom prameňa priamo v prístrešku nad prameňom. Zároveň sme vyčistili areál okolo prameňa a nad lesnou cestou pod prameňom a vysekaním niektorých konárov tak sprehľadnili oddychové miesto pri prameni.

31. prechod Clementisovou cestou sa konal 22. septembra. Trasu zo Zbojsk na Kučelach, aj popri prameňu Rimavy, na sedlo Burda do Tisovca absolvovalo 24 členov nášho oddielu.