Október 2008

Donovaly - Šachtičky

Dňa 11. októbra 2008 sme sa vybrali do Nízkych Tatier. Cieľom nášho výletu boli Donovaly a Šachtičky. Počasie sa nám vydarilo a bolo priam ukážkovým príkladom toho, ako má jesenná túra vyzerať. Aj keď tento raz o nejakej náročnej túre nemožno hovoriť. 16 kilometrová trasa, ktorú sme absolvovali, začala na Donovaloch. Vedie náučným chodníkom cez osadu Buly až na Šachtičky. Príjemná prechádzka miernym terénom však stojí zato. Nádherné výhľady len dotvárajú krásnu scenériu, ktorou trasa vedie. Nezabudnuteľné boli výhľady na panorámu hrebeňa Veľkej Fatry, ktorý sme zdolali v septembri. Teraz sme mali celú trasu ako na dlani a mohli sme aj ostatným ukázať, kadiaľ viedli naše kroky pred mesiacom. Od Čierneho kameňa, cez Ploskú, Borišov, Ostredok až na Krížnu smerovali naše pohľady hladné po toľkej kráse a po túžbe byť tam opäť – v tej blízkej diaľke. Na Šachtičkách nastal čas na malú prestávku spojenú s občerstvením. Potom nasledoval už len zostup do neďalekej známej obce Špania Dolina, kde na nás čakal autobus. Špania Dolina je miesto, ktoré na nás tak zapôsobilo, že padlo rozhodnutie dať do Kalendára akcií na rok 2009 jeho návštevu a bližšie tak spoznať zákutia a históriu tejto malebnej dedinky.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KONIEC TURISTICKEJ SEZÓNY 2008

v KST TO KOS RIMAVSKÁ DOLINA TISOVEC

 

Koniec októbra býva v našom oddieli väčšinou aj pomyselným koncom turistickej oddielovej aktivity. Dni sa skracujú, bývajú chladnejšie. Ten, na 14. Valikinej trase, však patril ešte k tým teplejším a prívetivejším. A to sme si mysleli pred dvomi týždňami na Donovaloch, že to bol ten jeden z posledných krásnych dní tohoročnej jesene. Október v tomto roku sa naozaj ukázal v dobrom svetle.

25.10. ráno, na prvom zrazovom mieste pod železničným mostom na Muránskej ulici, sa ešte deň nejavil nejako vábne. Ani s účasťou to nebolo slávne. Zišlo sa nás osem. Nasledoval presun do cintorína, k hrobu našej bývalej členky Valiky Husaníkovej. Položenie kytice, so zapálením kahanca a spomienkami na našu Valiku prebehlo za účasti jej dcéry, Valiky Huňovej s manželom.

Následne sa presúvame popod závod Calmit, k železničnému priecestiu v Slávči, na druhé zrazové miesto. Tu na nás čakajú ďalší členovia oddielu, ale aj ostatní, ktorí chceli spoznať túto, už v Tisovci dosť známu trasu.

O 9.15 už vyrážame všetci spolu. Zhodou okolností 17 dospelých a 17 detí. Najmladší účastník trasy: Samko Keleti. A počasie sa začína predvádzať. Bude krásny deň.

Na lesáckej chatke pod Hajnašom na nás čaká chutný horúci čaj. Ďakujeme Rasťovi Ondrejkovi za ochotu a spoločnosť.

Pokračovanie tohoročnej trasy vedie spod Hajnaša hrebeňom Kozieho chrbta. Zvolili sme kratšiu, asi 14 kilometrovú, alternatívu. Schádzame teda do časti Rimava a odtiaľ do Tisovca .

O pohode a dobrej nálade na tejto poslednej jesennej akcii vypovedia aj fotografie, ktoré sú súčasťou článku na internetovej stránke mesta Tisovec, v sekcii ZOZNAM TÉM.

Tu nájdete aj stručné opisy aj ostatných našich akcií, spolu s fotografiami z nich.

 

Naša najbližšie akcia, na ktorú pozývame aj širokú verejnosť, sa uskutoční už len v novom roku .

Bude to tradičný, už 25. Ondrejov pochod vďaky. Venovaný je spoluzakladateľovi nášho oddielu v Rim. Bani, Ondrejovi Knappovi. Pochod sa uskutoční 10. januára 2009.

 

ROK 2009 BUDE ROKOM 25. VÝROČIA ZALOŽENIA NÁŠHO ODDIELU !