APRÍL 2012

Predveľkonočný víkend v strede SR

Prieskumnou akciou možno nazvať predveľkonočný víkendový pobyt v geografickom strede Slovenska. Vyrazili sme naň štyria členovia v piatok, 6. apríla 2012 podvečer v zostave Kojnok, Bysterský, Buchta, Keleti M. Cieľom bolo omrknúť miesto v okolí známeho stredu Slovenska a v prípade spokojnosti naplánovať o rok trasu do Kalendára akcií na rok 2013. Miestom pobytu sa stala Chata pod Hrbom, kam sme ale dorazili už za tmy, okolo pol desiatej.

7. apríla, v sobotu sa vydávame na trasu Hrb, čo je spomínaný geografický stred Slovenska, Ľubietovský Vepor, Chata pod Hrbom. Turistický okruh bol veľmi zaujímavý a práve s touto trasou by sme chceli oboznámiť aj našich ostatných členov, ktorí budú mať v roku 2013 o ňu záujem.

Chata pod Hrbom- Geografický stred Slovenska – Ľubietovský Vepor – Tri vody – chata pod Hrbom

 stúpanie 809 m - klesanie 809 m - vzdialenosť 21 km - čas 5:32

Ch. pod Hrbom (1085)červená značka - 2.9km hore: 257m dolu: 65m 0:56

Vepor (1277)červená značka - 4.7km hore: 117m dolu: 290m 1:12

S. Jasenová (1104)modrá značka - 1.6km hore: 35m dolu: 44m 0:23

Betónka (1095)modrá značka - 5.9km hore: 10m dolu: 385m 1:23

Tri vody (720)červená značka - 5.9km hore: 390m dolu: 25m 1:38 Ch. pod Hrbom (1085)

8. apríl, nedeľa. Čas návratu k rodinám. Dopoludnie však využívame ešte na menšiu trasu opačným smerom, ako v sobotu. Na vrch Čierťaž a späť. Zisťujeme aj tu, že táto časť nášho kraja má svoje čaro a oplatí sa sem ešte prísť. Pri návrate k chate však treba ešte vymeniť deravú pneumatiku na Máriovom Renaulte, naobedovať sa a môžeme vyraziť späť domov.

Veľmi príjemne a pohodovo strávené dva predveľkonočné dni. A ešte k tomu v samom prostriedku našej vlasti!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ostrá Lúka, Čertova skala, hrad Šášov

Cieľom akcie, konajúcej sa 14. apríla 2012 bolo niekoľko turisticky, literárne a historicky zaujímavých zastávok.
Ostrými zákrutami nás najskôr autobus vyviezol do dediny Ostrá Lúka. Pozreli sme si okolie kaštieľa Ostrolúckych, rodinnú hrobku a archeologickým spôsobom zvýraznené základy evanjelického kostola, ktorý bol zbúraný počas druhej svetovej vojny.

O histórii obce sme sa dozvedeli v Múzeu obce a rodiny Ostrolúckych. Nachádzajú sa v ňom exponáty o rodine Ostrolúckych, možno tu  uvidieť ako kedysi vyzerala školská trieda, dokumenty o hudobnom skladateľovi Viliamovi Figušovi - Bystrom a jedna miestnosť je venovaná výstave pracovných predmetov, náradia a oblečenia, zozbierané zo starých domov po celej dedine.

Potom sme sa presunuli k úvodnému panelu náučného chodníka Boky pri obci Budča. Chodníkom sme prešli až k Čertovej skale, známej skôr ako Kamenný hríb. Nedostatočné značenie ďalšieho smeru trasy náučného chodníka práve pri tomto zaujímavom a netradičnom útvare spôsobilo, že sme pokračovali po klasickej zelenej turistickej značke cez osadu Hrabiny až do obce Budička a tak si trasu predĺžili asi o 3 kilometre.. Učarovala nám však nádherná drevená zvonica a na konci osady Hrabiny sme si oddýchli pri starej studni. Do Budičky po nás prišiel autobus a tým sme pokračovali na neďaleký hrad Šášov. Zo zrúcaniny hradu sme mali krásny výhľad na okolie a dedinu Šášovské Podhradie.

Verím, že krásny nenáročný výlet spojený s poznávaním ďalších krás a rarít Slovenska, bez dažďa a v počte až 47 turistov, sa zaradí medzi úspešné akcie nášho oddielu.
Počet prejdených kilometrov celkom: 10

Saskia Hrončeková

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOŠICE ZNOVA V TISOVCI alebo 29.ročník výstupu na Hradovú


Akciu Valikinou trasou už mnohí z nás dobre poznajú, ale na Hradovej ešte nebol z nášho klubu takmer nikto. O výstup sme sa síce už pokúšali v roku 2007, ale pre silný dážď sme sa sklamaní vrátili domov. Tento rok nám poveternostné podmienky priali a za krásneho slnečného počasia sme začali výstup. Príjemne nás prekvapil pred pár rokmi vybudovaný náučný chodník s  tabuľami, z ktorých sme sa dozvedeli o faune, flóre, či histórii hradu. Najväčším prekvapením pre turistov však bol prechod tisovským vápencovým bralnatým hrebeňom pod Okrúhlu skalu, kde nás čakali adrenalínové momentky a prekrásne kruhové výhľady na všetky svetové strany. Objavovali sme tak výhľady na Tŕstie, Muránsku planinu, Fabovu hoľu, na ešte zasnežené Nízke Tatry, Klenovský Vepor ako aj na Rimavskú dolinu, v diaľke s mojou milovanou dedinkou – rodiskom mojej mamy – Hačavou. Obklopení sviežou jarnou zeleňou, prekvapení z veľkých prvosienok a poniklecov, sme sa vracali nabití pozitívnou energiou ponad známe Kordove lúčky do malebného mestečka Tisovec, kde sme sa za pomoci organizátora oboznámili s históriou mesta v Mestskom múzeu, v evanjelickom kostole zasa s históriou chrámu a životom našich národných buditeľov. Niektorí sme si oživili aj spomienku na politika Vlada Clementisa, v jeho rodnom dome. Vďaka pani Kojnokovej i pánovi farárovi Krivušovi za ochotu sprostredkovať a priblížiť históriu mesta našim turistom aj v čase svojho voľna. Výborné boli aj halušky v reštaurácii Centrál a okrem nezabudnuteľných zážitkov sme si z výletu odnášali aj vychýrenú tisovskú bryndzu.

Ďakujeme Tisovec!

Som nesmierne hrdá a šťastná, že som našim turistom mohla ukázať ďalšie zaujímavé miesta tohoto krásneho kúta Slovenska, bohatého na históriu a dianie našich buditeľov, kde som niekedy zažívala prekrásne prázdniny so starými rodičmi. Naše poďakovanie patrí aj miestnemu turistickému klubu KOS Rimavská dolina – jeho predsedovi Dušanovi Kojnokovi, ktorý nám bohatým programom vyplnený deň v Tisovci zorganizoval a zároveň nás pozval aj na ďalšiu návštevu prírodných zákutí v okolí Tisovca. S nadšením sme ju samozrejme prijali a tešíme sa spolu na ďalšie zážitky, tentoraz na Tŕstí.

Do takéhoto mesta a k takýmto ľuďom sa budeme vždy radi vracať.

JUDr. Jana Kupcová,
KT Víkend Košice