Správa za rok 2010

 

Výročná správa o činnosti

 

za rok 2010

 

Chod oddielu zabezpečoval výbor potvrdený na výročnej schôdzi, 10. januára 2010 v zložení:

Dušan Kojnok - predseda,

Miroslav Bysterský – podpredseda,

Božena Brádňanová – tajomníčka,

Jiří Brož – pokladník,

Miroslava Kojnoková – kronikárka,

Božena Posuchová,

Katarína Knappová,

Katarína Hutková – ďalšie členky výboru.

Schválené akcie na rok 2010 : 21

Uskutočnené: 20 - Z toho 17 podľa plánu a 3 neplánované.

Členská základňa:

 • dospelí členovia : 59

 • deti : 56

 • spolu : 115

Keďže takmer o každej našej konanej akcii sa možno podrobnejšie dočítať na mestskej stránke www.tisovec.com, kde sú pripojené aj fotografie, zmienim sa o akciách len stručne.

JANUÁR

 • Prvá turistická akcia nášho oddielu sa konala 9. januára 2010. 26. ročníka Ondrejovho pochodu vďaky sa zúčastnilo 7 členov. Kvôli intenzívnemu dažďu bola absolvovaná prvá polovica trasy,

po pomník na Kraskovskej pastve, po štátnej ceste. Aj napriek premočenej prírode sa napokon podarilo rozložiť oheň a opiecť si prinesené špekáčiky. Bolo to také malé víťazstvo nielen nad prírodou, ale hlavne nad vytrvalosťou zúčastnených členov. Tento ročník Ondrejovho pochodu vďaky je v mysliach zúčastnených zapísaný síce ako mokrý, ale o to veselší.

 • 10. januára 2010 za prítomnosti 31 členov (23 dospelí + 8 detí) sa v zasadačke Mestského kultúrneho strediska v Tisovci uskutočnila Výročná členská schôdza. Hlavnými bodmi programu boli tradične Správa o hospodárení, Výročná správa o činnosti, vyhodnotenie účasti členov na akciách a schválenie Kalendára turistických akcií na rok 2010.

 

FEBRUÁR

 • 13. februára 2010 sa turisti a milovníci prírody, ktorým učarovala zimná príroda stretli na 36.ročníku Zimného výstupu na Trstie, ktorý organizoval KST Tisovec Trstie. 51 návštevníkov z Rimavskej Soboty, Revúcej, Hnúšte a Tisovca prešliapalo v snehu nemálo kilometrov. Vo vykúrenej chate na Trstí sa turisti občerstvili teplým čajom. K výbornej nálade prispeli pesničky Š. Maťa na ústnej harmonike a výstava fotografií M. Slabeja s myšlienkou :Krásno prebúdza nové hodnoty v človeku.Farby nášho TO KOS tu reprezentovalo 13 členov.

 

MAREC

 • 20.marca 2010 Výstup na Skalku z Jelšavy si vzala pod patronát ako vedúca akcie Katka Hutková. Pre 12 detí a 5 dospelých turistov tak pripravila peknú jarnú nenáročnú trasu začínajúcu aj končiacu v jej rodnej Jelšave. Hlavným cieľom boli blízke vrcholy Skalka a Tri peniažky, vypínajúce sa nad týmto mestečkom. Táto takmer 8 kilometrová prechádzka viedla neznačkovaným terénom. Trasa: Jelšava, Skalka, Tri peniažky, Pod mlynskou horou, Jelšava

 • Naplánovaná akcia Po historických stopách v Leviciach a okolí sa nekonala pre nedostatočný záujem.

 

APRÍL

 • Predveľkonočné dni, 1. 3. apríla, strávilo 26 členov turistického oddielu / 15 dospelých a 11 detí na východe Slovenska, na akcii Veľký piatok na Sninskom kameni.

V sobotu, 2. 4. 2010 vyrazili turisti na krásnu trasu v CHKO Vihorlat: Morské oko, Malé Morské

oko, sedlo Tri tably, Sninský kameň a späť. Jarná prebúdzajúca sa príroda potešila ešte aj snehom a miestami prvými jarnými kvietkami. Po uvarení a zjedení vynikajúceho guláša nasledovala večerná zábava a spoločenské hry.

V nedeľu, 3. 4. 2010 cestou domov, jedna skupina turistov dala prednosť návšteve Jasovskej jaskyne.

Druhá skupina vystúpila z obce Jasenov k múrom Jasenovského hradu. Príjemným prekvapením pre všetkých pri zostupe z hradu späť na parkovisko, boli čerstvé zákusky, ktoré nabalila zo svojich výrobkov milá pani cukrárka z Jasenova. Druhým cieľom dňa druhej skupiny bola prehliadka ďalšej východoslovenskej zrúcaniny, hradu Brekov.

 • 17. apríla 2010 sa konala po 27. krát najstaršia akcia turistického oddielu KOS Rimavská dolina - výstup na Hradovú. 39 účastníkov výstupu, z toho 24 členov, sa tešilo z voňavého prostredia našej kráľovnej Hradovej, ukážkového počasia, rozkvitnutých prvosienok a poniklecov (cundrejov).

 • 24. apríla 2010 sa traja členovia nášho turistického oddielu zúčastnili po prvý krát tradičného pochodu Horská päťdesiatka, ktorý organizuje každoročne Klub turistov Víkend Košice. Počas diaľkového pochodu zo Zlatej Idky cez Kojšovskú hoľu, chatu Lajoška, Jahodnú, Alpínku do Kavečian sa naši členovia od miestnych turistov dozvedeli o histórii tohto podujatia a o okolitých turistických trasách.

MÁJ

 • 8. mája 2010 sa na 19 kilometrovú turistickú trasu z Revúcej po svojich a to cez Korimovo a Trstie, do Tisovca vydalo10 turistov. Na revúckej strane sa mohli kochať pohľadmi na Revúcu, vodnú nádrž Miková, východný hrebeň Nízkych Tatier s tróniacou Kráľovou hoľou, Muránsky hrad, Muráň a Muránsku Lehotu. Po prechode cez sedlo Korimovo zasa na Voniacu, Hradovú či Klenovský Vepor.

 • 29. mája 2010 42 turistov zdolávalo Štiavnické vrchy. Hlavným cieľom bol vrch Sitno, týčiaci sa nad malebnou Banskou Štiavnicou. Členovia sa rozdelili na tri skupiny, a tak ani o tom nevediac, na tento legendami opradený vrchol vystúpili hviezdicovo, teda z troch rôznych miest.

Trasa A – dĺžka 16 km mala začiatok v Banskej Štiavnici, smerovala popri jazeru Klinger, Evičkinmu jazeru, popod Pinkov vrch na sedlo Krížna a samotný vrchol Sitna.

Trasa B – dĺžka 12 km sa začala v Svätom Antone. Po prehliadke kaštieľa a poľovníckej expozície pokračovala smerom na Sitno, cez obec Ilija a prekrásnou prírodou Štiavnických vrchov na Sitno.

Trasa C – dĺžka 6 km smerovala od jazera Počúvadlo na vrch Sitno a späť.

JÚN

 • 5.-6. júna 2010 sa konal dvojdňový, takmer 50 kilometrový turistický pochod Nízke Tatry západ.

Prvý deň náročnú a dlhú vysokohorskú túru s veľkým prevýšením Brusno- Sopotnická dolina-Veľká Chochuľa-Ďurková-Útulňa pod Chabencom zdolalo všetkých 14 účastníkov - 10 členov a 4 nečlenovia.

Druhý deň na záverečnú, menej náročnú vysokohorskú túru: útulňa pod Chabencom- Chabenec- Chopok- Kosodrevina- Srdiečko vyrazilo dvanásť turistov. Dvaja členovia zvolili zostup od útulne pod Chabencom dlhou Jasenianskou dolinou do obce Jasenie a Predajná.

 • 26.júna 2010 sa 19 kilometrovej trasy v Národnom parku Slovenský raj zúčastnilo 27 turistov. Z Čingova sa vydali na najznámejší skalný útvar v tejto oblastiTomášovský výhľad. Potom chodníkom zabezpečeným reťazami a stupačkami zostúpili k rieke Hornád, zdolali Prielom Hornádu po ústie Kláštornej rokliny. Roklinou vystúpili na vrcholovú planinu Kláštorisko. Posledný úsek trasy pozostával zo strmého zostupu Čertovou sihoťou k Bielemu potoku na Čingov.

 • JÚL

 • 2. - 4. júla 2010 sa 8 zdatnejších členov oddielu vybralo do Roháčovsna a cieľa mnohých turistov. Do Žiarskej chaty prišli v piatok večer, aby v sobotu ráno zavčasu vyrazili za ideálneho počasia na prvú celodennú túru : Žiarske sedlo, Plačlivé, Ostrý Roháč, Volovec, Sedlo pod Deravou, Deravá, Sedlo pod Hrubým vrchom, Záhradky, Žiarske sedlo.

V nedeľu z Jalovského sedla stúpali na vrch Príslop a skalnatým terénom na Baníkov. Doslova „reťazové kráľovstvo“ čakalo na Hrubej kope a na Troch kopách. Zo Smutného sedla zišli do Žiarskej chaty a Žiarskou dolinou na parkovisko k pristavenému automobilu.

 • Akcia Spoznaj Prešov a okolie, ktorá sa mala konať v júli sa pre nedostatočný záujem neuskutočnila.

 • Miestom 22. ročníka Turistickej dovolenky bolo tento krát Rakúsko. Od 24. do 31. júla jej 21 účastníkov počas ôsmich dní navštívilo množstvo pútavých a zaujímavých lokalít v Tirolských Alpách, konkrétne v stredisku Alpbach i v jeho blízkom i vzdialenejšom okolí. Nakoľko výber možností aktívneho využitia voľného času bol naozaj veľký, od náročnejších trás po menej náročné, počet prejdených kilometrov u jednotlivých členov oddielu bol rozdielny. Od 32 do 87 kilometrov. Za všetky najkrajšie a najzaujímavejšie navštívené miesta a lokality si zmienku zaslúžia: divoké rokliny Kaiserklamm a Tiefenbachklamm, dvojtisícovka Grosser Galtenberg (2424 m n m), detský náučno- zábavný chodník a areál Lauserland, Seehohöhe (1850 m n m), nádherný skalnatý masív nad Alpbachom Gratlspitz (1894 m n m), najkrajší zámok v Európe Neuschwanstein v Nemecku, alpská ZOO v Innsbrucku, či úchvatné obrovské vodopády Krimmler Wasserfälle.

AUGUST

-Ďalšou alternatívou Turistickej dovolenky bola časť prechodu Cestou Márie Séči, ktorú o 20.do 22. augusta 2010 absolvovali 4 členovia nášho oddielu a dvaja neregistrovaní turisti. Trojdňová, 55 kilometrová trasa viedla z Rimavskej Soboty cez Nižnú Pokoradz, Horné Zahorany, Boľfovo, Klinové, Brezinu, Polom, Kvakov vŕšok, Trstie, Korimovo, Tri chotáre, Nemcovú do Muránskej Lehoty.

28. augusta 2010 tridsaťjeden našich členov zdolávalo vysokohorské končiare Tatier. 19 skalných dobrodruhov, ktorým sa podarilo zdolať Rysy z jedného štátu do druhého sa vydalo 32 kilometrovou trasou APopradské pleso, Žabie pleso, Chata pod Rysmi, vrchol Rysov pokračujúc na poľskú stranu Tatierpleso Czarny Staw pod Rysami, Morskie oko, dolina Rybiego potoku, Palenica Bialczanska. 10 turistov sa vydalo 12 kilometrovou trasou B zo Starého Smokovca pozemnou lanovkou na Hrebienok, k vodopádom Studeného potoka, Zamkovského chate, Skalnatému plesu a napokon lanovkou do Tatranskej Lomnice. Trasu C v dĺžke 19 kilometrov, zo zastávky Popradské pleso, k chate pri Popradskom plese, na Štrbské pleso a Mlynickou dolinou k vodopádu Skok a späť absolvovali 2 členovia.

SEPTEMBER

29. prechod Clementisovou cestou sa konal 11. septembra. Trasu zo Zbojsk na Kučelach, popri prameňu Rimavy a na sedlo Burda a do Tisovca za daždivého počasia absolvovalo 17 členov nášho oddielu. O občerstvenie, chutný guľáš sa tento rok postarali Mestské lesy Tisovec.

 

OKTÓBER

 • 23. 10. 2010 sa 16. ročníka Valikinej trasy zúčastnilo 39 členov miestneho TO KOS a 52 hosťujúcich turistov neregistrovaných v tisovskom KOS-e. Z celkového, na tejto akcii rekordného počtu 91 účastníkov bolo 22 detí. Nováčikovia akcie híkali nad farebnou krásou okolitej prírody a cvakali spúšťami svojich fotoaparátov. Aj tohoročné jesenné podujatie sme absolvovali po známej traseTisovec, Slávča, Kozák, Hrdzavé, Kačkava, Tisovec. Vrcholom bolo opäť záverečné občerstvenie na Brožove chate v Kačkave.Po kapustnici a halászlé nás Mário Keleti tento rok prekvapil výborným fazuľovým guľášom.

 • V nedeľu 24. 10., hneď na druhý deň po Valikinej trase sa štyria účastníci prechodu vybrali na Hradovú, aby vyniesli a zároveň vymenili štyri obrazové tabule na paneloch náučného chodníka.

 • V posledný októbrový deň sa konala zároveň aj posledná akcia roku 2010. Neplánovaná, ale vydarená. Mala začiatok na Králikoch nad Banskou Bystricou a viedla na Mýtny vrch a ďalej hrebeňom na Skalku, Tunel a cez Vyhnatovú až do obce Kordíky a potom popod masív Vyhnatovej späť na Králiky. Dĺžka trasy: 19 km. Počet zúčastnených: 6 (traja členovia a traja neregistrovaní).

NOVEMBER

 • 9. novembra bolo na Mestský úrad predložené vyúčtovanie finančnej dotácie za rok 2010, ktorá nám bola poskytnutá vo výške 1 125,00 €. Zároveň sme si opätovne na základe VZN mesta Tisovec podali žiadosť aj na rok 2011.

DECEMBER

- 1. decembra sme opäť zaregistrovali náš oddiel na notárskej komore ako príjemcu 2% z daní fyzických a právnických osôb.

Tento deň patril aj zasadnutiu výboru oddielu, kde sme prejednali pripravované akcie do kalendára podujatí na rok 2011 a pripravili ich na predloženie a schválenie na výročnej schôdzi, ktorá bola naplánovaná na 16. január 2011.

Zo správy vyplýva, že činnosť nášho oddielu v ničom nezaostávala ani v minulom roku. Práve naopak, akcií bolo viac. Počet členov oproti roku 2009 sa síce ponížil o 15, ale to nie je nijaká strata, pretože mať v oddieli členov, ktorí sa nezúčastňujú akcií, či umelo udržiavať vysokú členskú základňu nie je našim cieľom.

Ďakujem všetkým členom, ale aj našim sympatizantom, ktorí nám aj v uplynulom roku poskytli 2 % zo svojich odvedených daní, čo je vlastne náš hlavný príjem. Poďakovanie patrí aj mestu Tisovec, ktoré nám poskytlo spomínanú dotáciu a podporuje tak našu činnosť.

A na záver ešte pár čísel.

Členská základňa: 115

Z toho aktívnych členov (aspoň jedna akcia): 91

Neaktívnych (ani jedna akcia): 24

Celkový počet turistických aktivít: 20

Počet dní strávených na turistických podujatiach: 32

Malé zhodnotenie na záver:

Ak by sa mali hodnotiť tak, ako každý rok tie 3 naj (najzaujímavejšie, najpútavejšie, najpestrejšie) akcie, určite by bol zoznam akcií ašpirujúcich na víťazstvo dlhší. Ťažko je vybrať len tri naj, ale v tom mojom zozname by určite boli:

 • Víkend v Roháčoch

 • Nízke Tatry západ

 • Veľký piatok na Sninskom kameni

 • 22. ročník Turistickej dovolenky v Tirolských Alpách

 • 26. Ondrejov pochod vďaky

 • 16. ročník prechodu Valikinou trasou

Prajem všetkým členom, aby takýto svoj zoznam tých naj akcií mali na konci roka 2011 čo najdlhší.

Jednoducho nech je nám vždy spolu fajn a máme na čo spomínať.

Veľa zdravia a síl do ďalších kilometrov.

 

Spracovali: Dušan Kojnok

Božena Brádňanová predseda KST TO KOS

Dušan Kojnok Rimavská dolina Tisovec