jún 2013

8. júna sa konal prechod jednou z najdivokejších roklín Slovenského raja za účasti 29 členov a 10 nečlenov.

SOKOLIA DOLINA učarovala väčšine turistov, ktorí jej krásy a dravosť spoznali až teraz, po prvý krát.

Aj počasie prispelo k celkovým dobrým dojmom a spokojnosti z vydareného turistikou nabitého dňa.

Trasa: Čingov - Biely potok, ústie - Sokolia dolina - Biskupské chyžky - Glac, Malá poľana - Pod Vtáčím hrbom - Kláštorisko - ústie Kláštornej rokliny - Podlesok (25 km), prípadne od ústia Kláštornej rokliny opačným smerom cez Letanovský mlyn do Čingova (27 km).

Tí šiesti členovia a jeden nečlen, ktorým okolnosti nedovolil absolvovať trasu v sobotu, sa vydali na ňu v nedeľu, 9. júna. Trasa: Čingov - Biely potok, ústie - Sokolia dolina - Biskupské chyžky - Glac, Malá poľana - Pod Vtáčím hrbom - Kláštorisko - Čertova sihoť - Biely potok, ústie - Čingov (25 km)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

14. júna sa v popoludňajších a podvečerných hodinách na plánovaný pobyt do Roháčov vybralo 10 členov oddielu a jeden nečlen. Prechodným domovom sa im stala, tak ako pred rokom, overená Drevenica pod lánom v Zuberci. Sobotňajšia túra viedla na dominantný vrchol Západných tatier SIVÝ VRCH. Ráno sa k 11 člennej zostave pridali aj ďalší naši traja členovia a spoločne vystúpili prekrásnymi scenériami skalného mesta Sivého vrchu až na jeho vrchol.

V nedeľu sa pôvodná zostava vybrala na ďalší vrchol Západných Tatier, na BABKY. Po jeho zdolaní sa vrátili domov plní dojmov zážitkov z nádherných dvoch slnkom zaliatych dní v čarokrásnej prírode.

Viac od účastníčky akcie Evky Cabanovej: 

       Víkend v Západných Tatrách

V Drevenici pod Lánom, v dedinke Zuberec sme sa po roku opäť stretli v dňoch 14. až 16. júna 11 členovia turistického oddielu KOS Rimavská dolina. V sobotu sa k nám pripojili ešte ďalší traja.

Našim cieľom boli túry na Sivý vrch a Babky.

 

Sobotňajšia trasa:

Horáreň pod Bielou skalouBiela skala - Sivý vrchsedlo PálenicaBrestová - Zverovka
Zo Zuberca sme sa doviezli autobusom na okraj obce Huty a na trasu nastupujeme pri rázcestí Horáreň pod Bielou skalou po červenej hrebeňovej značke. Stúpanie nás privedie k Bielej skale (1316m). V bralách jaskynné priestory nazývané Baňáryho štôlňa, kde vraj zabudnuté Jánošíkove poklady. Za Bielou skalou sa stúpanie zmierni. Cestu na Sivý vrch nám spestrujú tabuľky s určením nadmorskej výšky a aj krásna a vzácna kvetena. Môžeme tu vidieť horec, plesnivec alpínsky, prvosienku holú, astru alpínsku, poniklec biely a ďalšie kvetiny. Chodník pokračuje chvíľu lesom. Prichádzame do Radových skál. Celé územie po vrchol Sivého vrchu tvorí skalné mesto. V jeho útrobách je niekoľko priepastí. Je to krásny výtvor prírody. Všetci spotení, ale dojmy pri tomto zdolávaní neopísateľné. Po občerstvení pokračujeme zo Sivého vrchu skalným hrebeňom a potom príjemnou cestou cez kosodrevinu do sedla Pálenica(1573m).

Tu sme sa po krátkej dohode rozhodli pokračovať na Brestovú (1934m). Toto stúpanie nám dalo trochu zabrať aj kvôli vetru, ktorý tam poriadne fúkal. Po krátkej úvahe, sme zistili, že ak dobre vykročíme, stihneme aj autobus zo Zverovky do Zuberca. Klesanie bolo náročné, naše kolená dostali dobre zabrať. Pri rýchlom presune po asfaltke, sme vo Zverovke stihli aj autobus.

 

Nedeľňajšia trasa:

Bobrovecká Vápenica– rázcestie pod Babkami – Babky – sedlo Predovratie (Predúvratie) –Chata pod Náružím – rázcestie pod Babkami– Bobrovecká Vápenica

Ráno sme sa zobudili do zamračeného rána, neskôr aj trochu upršaného .Keďže táto trasa sa začínala nad obcou Jalovec, ráno sme si zbalili veci a rozlúčili sa so Zubercom. Miro nám sľuboval ľahkú, pohodovú túru. No taká nenáročná nebola. Trasu sme začali v rekreačnej oblasti Bobrovecká Vápenica po asfaltke. Umúdrilo sa nám aj počasie. Potíme sa vďaka teplu a stúpaniu do celkom strmého kopca (prevýšenie 800 m). Z vrcholu Babiek je nádherný pohľad na všetky svetové strany. Vidieť vrcholy Západných Tatier, vyčnieva aj vrchol Baranca, Liptov s vodnou nádržou Liptovská Mara a hrebeň Nízkych Tatier i mnohé pohoria severného Slovenska. Pokračujeme po hrebeni Babiek do sedla Predúvratie a potom chodníkom ku chate pod Náružím a odtiaľ späť do Bobroveckej Vápenice. Na regeneráciu organizmu sme ešte využili minerálny prameň v Liptovskom Jáne v tzv. Kadi, kde sme sa príjemne osviežili a následne pokračovali len domov.

 

Eva Cabanová