Máj 2009

Návšteva regiónu TURIEC

 

Treťou májovou akciou bola podľa plánu návšteva regiónu, ktorý je nami ešte málo preskúmaný. Zaujímavých miest, ktorými región oplýva je neúrekom. Tento krát padla voľba na hrad SKLABIŇA, v rámci už našej známej aktivity HRADY A ICH POVESTI a Múzeum slovenskej dediny v Martine – Jahodníkoch. Dátum : 23. máj 2009

Keďže samotný výstup na hrad Sklabiňa nám nemôže stačiť, sme turisti, autobus vysadil účastníkov až v dedinke Podhradie, neďaleko Martina. Odtiaľto bola naplánovaná približne trojhodinová, nenáročná, asi 8 kilometrová trasa:

Podhradie, obec (480 m n.m.) - Šmýkanica – Katova skala (927 m ) - Sklabinský Podzámok, obec – Sklabiňa, hrad.

Červeno značkovaný turistický chodník vedie pekným lesným prostredím a doviedol nás na vrchol Katovej skaly, odkiaľ sa nám naskytol úchvatný pohľad do okolia, ktorému dominoval neďaleký hrad Sklabiňa a v diaľke Martinské hole. Sú miesta, ktoré sú síce nenápadné, ale majú svoje čaro a je škoda ich nespoznať. K takýmto patrí aj vyhliadková Katova skala. A sme radi, že sme si návštevu hradu spríjemnili aj návštevou tohoto miesta. Neľutujeme. Po strmšom zostupe do dedinky Sklabinský Podzámok nás tu už čakal autobus, ale najskôr ruiny hradu, na ktorý sme sa tak tešili. Prístup k hradu a výstup naň nie je náročný, takže sa dá zvládnuť za pár minút. Priestory zrúcaniny pôsobia magicky. Okrem toho, že prostredie je tu naozaj pekné, úchvatné sú aj výhľady na okolité lesy a krajinu. No a priam lákavo a nostalgicky pôsobí výhľad na hrebeň Malej Fatry, ktorým niektorí z nás pred dvomi týždňami prechádzali. Rozoznávame a celkom blízko sú Malý i Veľký Kriváň, Chleb, ba aj Stoh. Autobus však čaká, treba nám pokračovať ďalej.

Po Katovej skale, hrade Sklabiňa, nás čaká tretie miesto našej návštevy v Turci, jeden z najkrajších skanzenov na Slovensku. Múzeum slovenskej dediny v Martine – Jahodníkoch je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku.

Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Okrem dreveníc, v ktorých sa žilo kedysi v Turci, sú tu zastúpené aj dedinky regiónov Liptov, Orava a Kysuce – Podjavorníky.

Pekné slnečné počasie  len umocnilo dojmy z prehliadky nielen skanzenu v prekrásnom prírodnom prostredí, ale z celej návštevy tohto regiónu. Je len na škodu tým členov, ktorí dali tento krát prednosť iným aktivitám. Na návštevu regiónu Turiec by spomínali dlho.